کوتاه از هشدار برای کبرا 11

تاکنون در مجموع 532 خودروی سواری، 51 کامیون، 5 اتوبوس و 12 موتور در صحنه‌های فیلمبرداری سریال نابود شده است. این سریال چندین جایزه...

 

«محدوده آنها بزرگراه‌ها هستند، سرعتشان وحشتناک است، دشمنانشان را سارقان، قاتلان و حق‌السکوت‌بگیرها تشکیل می‌دهند، گروه کبرا 11 همیشه در حال انجام وظیفه است، برقراری امنیت ما شغل آنهاست.»

این جملات آشنا را چند سالی است که بینندگان تلویزیون و علاقه‌مندان سریال های خارجی در ابتدای سریال پرطرفدار هشدار برای کبرا 11 می‌شنوند. در چند سال اخیر، سریال هشدار برای کبرا - 11 پای ثابت جدول پخش برنامه‌های شبکه تهران بوده است. این سریال از همان زمان پخش مورد توجه و استقبال بینندگان پایتخت‌نشین قرار گرفت و همین موضوع موجب شد تا پخش آن تا کنون ادامه یابد.

شاید هیجان و جذابیت تصویری را بتوان مهم‌ترین دلیل موفقیت این سریال دانست. کار بدلکاران در این سریال در حد عالی است. خلق صحنه‌های تعقیب و گریز در بزرگراه‌های بی‌انتهای آلمان با خودروهای جدید قطعا هر بیننده‌ای را جذب خود می‌کند. همین جذابیت‌ها نیز موجب شد تا پخش سریال هشدار برای کبرا - 11 از سال 1996 تاکنون ادامه پیدا کند و لقب طولانی‌ترین سریال آلمانی را به خود اختصاص دهد.

هشدار برای کبرا - 11 شروع موفقیت‌آمیز خود را سال 1996 در شبکه RTL آلمان آغاز کرد. 2 شخصیت اصلی سریال 2 افسر پلیس بزرگراه آلمان هستند که کار تعقیب مجرمان در بزرگراه‌ها و تامین امنیت در جاده‌های اطراف شهر را به عهده دارند. حادثه؛ برخورد، تصادف؛ پرواز ‌خودروها در هوا و انفجار تقریبا پای ثابت تمام قسمت‌های این سریال آلمانی است. به طور متوسط در هر قسمت در این سریال 2 تا 3 نفر کشته می شوند و 5 تا 6 خودرو نابود می‌شوند.

رمز موفقیت سریال حضور معروف‌ترین بدلکاران آمریکایی در سریال بود. مایکل بی و جری بروخ‌هایمر که تجربه ساخت صحنه‌های اکشن در فیلم‌هایی چون جان سخت و سرعت و سری فیلم‌های اسلحه مرگبار را در کارنامه خود داشتند، از همان ابتدا همکاری با این سریال را آغاز کردند.

دیگر ویژگی مثبت این سریال، دیالوگ‌های طنز 2 شخصیت اصلی در آن است که گفته شده از فضای دانی گلاور و مل گیبسون در فیلم‌های اسلحه مرگبار الهام گرفته شده است. البته سهم خودروهای درب و داغان شده در سریال را که اکثرا از مدل‌های بالای بنز و بی‌ام‌و آلمانی هستند، نمی‌توان نادیده گرفت.

طبق آمار گرفته شده در آلمان، کبرا - 11 بیش از 6 میلیون بیننده دارد و سال 2003 این تعداد به بیش از 8 میلیون نفر هم رسید. وقتی کبرا - 11 روی صفحه تلویزیون می‌آید، همه منتظر صحنه‌های برخورد بزن بزن سرعت و در نهایت انفجار در بزرگراه‌های اطراف فرانکفورت هستند و فیلم پر از هیجان و دسیسه است، بهترین بدلکاران برای این فیلم کار می‌کنند.

اتفاقات فیلم گاهی خیلی جالب و گاهی خنده‌آورند ولی در نهایت تمام قسمت‌های این سریال به یک صورت تمام می‌شوند. دشمن خود را نشان می‌دهد، زد و خوردهایی صورت می‌گیرد، قهرمانان طبق معمول سر وقت در محل حاضر می‌شوند، دشمن ضربه می‌زند، قهرمانان دشمن را تعقیب می‌کنند و در آخر این تعقیب و گریز به انفجارهای وسیع و وحشتناکی منتهی می‌شود و همیشه نیز پلیس‌های چابک و فرز در آخرین ثانیه‌ها از این خطرات جان سالم به در می‌برند.

دسیسه‌ها و اتفاقات فیلم همیشه تقریبا به یک صورت تکرار می‌شوند و بیشتر دقایق فیلم در بزرگراه‌ها و خیابان‌ها و درون خودرو اتفاق می‌افتد. با وجود این، کبرا  11 هنوز هم سریالی موفق است و ببینندگان را پای تلویزیون میخکوب می کند و این الگوی تکراری، چیزی از محبوبیت این سریال کم نکرده است.

 

مردان کبرا - 11

سریال هشدار برای کبرا - 11 ابتدا با بازی یوناس براندراپ و رنه اشتاینکه آغاز شد. از قسمت سوم سریال اردوگان آتالای جایگزین اشتاینکه شد که حضور او تاکنون ادامه دارد.

در انتهای ساخت فصل اول براندارپ نیز از مجموع بازیگران سریال خارج شد و مارک کلر جایگزین او شد. بازی کلر نیز تا اواخر فصل ششم ادامه پیدا کرد و پس از آن رنه اشتاینکه در نقش تام کرانیش به گروه مردان کبرا - 11 پیوست.

همکاری کلر نیز تا فصل 14 بیشتر ادامه پیدا نکرد تا این که کریستن اولیور به عنوان همکار جدید سمیر به جمع بازیگران سریال اضافه شد، اما این تغییر با مخالفت زیادی روبه‌رو شد. بینندگان تلویزیون معتقد بودند زوج تام و سمیر جذابیت بیشتری داشته و خواهان برگشت رنه اشتاینکه به سریال هشدار برای کبرا - 11 بودند. در ابتدای فیلمبرداری فصل 17 اشتاینکه به سریال برگشت، اما این حضور او تا فصل بیستم بیشتر طول نکشید.

پس از ترک وی تهیه‌کنندگان با گئودون بوخارد وارد مذاکره شدند. او از بازیگران معروف تلویزیون اتریش است که سریال بازرس رکس را بازی کرده است. با انتخاب او مجددا سریال کبرا - 11 به دوران اوج محبوبیت خود برگشت.

البته تغییرات تا اینجا نیز به پایان نرسید و در سال 2008 بوخارد هم از سریال کنار رفت و تام بک جایگزین او شد تا در سری جدید در نقش بن یگر نقش‌آفرینی کند.

فصل بیست و پنجم با بازی تام بک در اواخر سال 2008 و اوایل سال 2009 روی آنتن رفت.

 

گاف‌های کبرا - 11

سریال هشدار برای کبرا - 11 از همان ابتدا زیر نظر تیزبین بینندگان تلویزیونی بود و به همین دلیل در هنگام فیلمبرداری آن از دیده‌ها پنهان نماند.

ازجمله اشتباهات سریال که به دفعات تکرار شد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- در بسیاری از قسمت‌ها اتومبیل سمیر عوض می‌شود. در سال 1998 در حالی که سمیر سوار بی‌ام‌وی سری 3 بود در حالی به تعقیب مجرمان می‌پرداخت که بیننده او را سوار بر خودروی مدل 1992 می‌دید.

- در بسیاری از قسمت‌های سریال بخصوص از سال 2000 تاکنون پلاک‌های تکراری روی خودروهای مختلف دیده می شود.

- سال 1998 در حالی که خودروی آندره فاک مرسدس بنز مدلCLK بود مدام او سوار بر خودروهای بنز مختلف دیده می‌شد.

- در یکی از قسمت‌های سریال در فصل چهارم کارآگاهان کبرا  11 قصد ورود به یک پایگاه نظامی را داشتند که با منع ورود مواجه شدند. این در حالی است که طبق قوانین در آلمان تمام افسران پلیس اجازه ورود به هر پایگاه نظامی را دارند.

 

نقش‌آفرینان کبرا - 11

سمیر دوست‌داشتنی: اردوگان آتالای بازیگر نقش سمیر بی‌شک محبوب‌ترین و معروف‌ترین نقش‌آفرین سریال کبرا  11 است. اردوگان آتالای 22 سپتامبر 1966 در شهر هانوفر آلمان متولد شد. پدر او اهل ترکیه و مادرش آلمانی است. او از سال 1984 وارد عرصه بازیگری شد. پس از گذراندن کلاس بازیگری در مدرسه موسیقی و هنرهای نمایشی، نقش کوچکی به عنوان چراغ جادو در فیلم علاءالدین به او محول شد.

پس از آن در فیلم‌های تلویزیونی و سریال‌های مختلفی به عنوان هنرپیشه مهمان بازی کرد. اردوگان در کنار بازیگری در فیلم‌ها در چند نمایشنامه رادیویی هم به ایفای نقش پرداخته است. او همراه چند هنرپیشه دیگر آلمانی برنامه‌ای با عنوان «ما همه مثل هم هستیم» را ساختند. او در سال 2003 به طور افتخاری در 2 فیلم بازی کرد که عواید آنها به یونیسف رسید. در یکی از این فیلم‌ها با کریستن اولیور هم بازی بود.

بالاخره در سال 1996 بود که او را برای شخصیت اصلی فیلم (هشدار برای کبرا  11 پلیس اتوبان) یعنی نقش سمیر گرکان که یک کارآگاه پلیس زبده است، انتخاب کردند. آتالای قبل از شروع فیلمبرداری مدت‌ها همراه پلیس اتوبان به گشت‌زنی می‌پرداخت و حمله‌ها و زد و خوردها را تماشا می‌کرد. او همچنین تیراندازی را به طور کامل فرا گرفت.

همسر اردوگان هنرپیشه دیگر آلمانی به نام (آشترید آن ماری پلمان) است. آشترید تا به حال در 2 قسمت از سریال کبرا  11 به عنوان هنرپیشه مهمان حضور داشته است. یک بار در اپیزودی به نام کیش و مات در نقش یک پزشک و یک بار در اپیزود سقوط بزرگ در نقش یک راهبه بازی کرد. او در فیلم نهایت سرعت نیز با همسرش همکار بود. آنها در 22 نوامبر 2002 صاحب دختری به نام آمیرا پولت ملیسانده شدند. اردوگان عاشق ورزش است و همیشه در ورزش‌های اسب‌سواری، شمشیربازی، آکروبات، تیراندازی، شیرجه و چتربازی فعالیت می‌کند.

آتالای درباره دلایل موفقیت هشدار برای کبرا  11 می‌گوید: کبرا  11 نخستین مجموعه اکشن آلمانی بود. در آغاز بینندگان کنجکاو بودند بدانند محصول اکشن خود آلمان چگونه است. اکشن آلمان در اتوبان‌های آلمان با ماشین‌های آلمانی و بازیگران آلمانی با استقبال داخلی خوبی روبه‌رو شد. چنین استقبالی امروزه دیگر ممکن نیست چون وقتی مجموعه اکشن جدیدی قرار است به نمایش درآید باید کامل باشد.

وی درباره شخصیت‌های کبرا  11 می‌گوید: من از قهرمان‌های اکشنی که نمی‌ترسند خوشم نمی‌آید یا به عبارتی برایم جذابیت ندارند. باید فراتر از شخصیت یک انسان را به تصویر بکشی با تمام ضعف‌ها و قوت‌هایش. وقتی دری را می‌شکنیم و وارد خانه‌ای می‌شویم می‌ترسیم و این ترس را در شخصیت مذکور نشان می‌دهیم یا وقتی از دیوار ساختمانی بالا می‌رویم، می‌توانی ببینی که این کار را براحتی و با بی‌خیالی انجام نمی‌دهیم. این کار را برای نجات جان کسی انجام می‌دهیم، نه به این علت که از اکشن لذت می‌بریم.

 

تام همراه سمیر

رنه اشتاینکه بازیگر نقش تام کرانیش 16 نوامبر سال 1963 متولد شد. او در مدرسه نمایش ارنست بوش در برلین تحصیل کرد. در کنار این تحصیلات، مدرک مهندسی ارتباطات گرفت و همچنین مدتی راننده آمبولانس بود. او بعد از ورود به عالم بازیگری در فیلم‌ها و سریال‌های مختلفی ایفای نقش کرد، ازجمله فیلم «عشق پرنسس» و «قاتل را بگیرید» اوج بازیگری او همچون اردوگان در «فیلم هشدار برای کبرا  11» است. اشتاینکه از خستگی‌های کار در سریال چنین می‌گوید: بعد از اتمام فیلمبرداری، روز که به خانه می‌رسم مثل جنازه روی تخت می‌افتم تا روز بعد که دوباره بروم سر صحنه. او عاشق فیلم‌های ترسناک است.

 

رئیس سمیر

شارلوت شواب به نقش آنا انگل هارت، متولد 17 دسامبر 1952 و فارغ‌التحصیل مدرسه هنرهای نمایشی سوئیس است. او از سال 1978 تا 1998 در تعداد زیادی از نمایش‌های آلمانی زبان روی صحنه رفته و از سال 1999 تا 2004 نیز در مجموعه‌های تلویزیونی و فیلم‌های سینمایی بازی کرده است. در ضمن او متاهل بوده و مادر 2 فرزند پسر است.

او درباره جذابیت نقش خود در هشدار برای کبرا  11 می‌گوید: انتخاب این نقش برای یک زن، کار نویسنده داستان است و علت این انتخاب نیز دراماتیک‌تر شدن داستان است. جایی که شخصیت مافوق زن و شخصیت‌های زیردست مرد باشند، به علت شکسته شدن قواعد رایج جامعه مسائل دراماتیک‌تر می‌شوند. بیشتر جذابیت شخصیت «آنا انگل هارت» برای من رابطه دوستانه و در عین حال مقتدرانه او با افراد گروهش بود.

او نیز از بازیگرانی است که در سال 2008 از جمع بازیگران سریال هشدار برای کبرا  11 خارج شد. پسرش ماکسیمیلیان سیمونچک از بازیگران معروف سینما و تلویزیون آلمان است.

 

بازرس رکس در کنار سمیر

گئودون بوخارد که در فصل‌های جدید سریال به عنوان همکار جدید سمیر ایفای نقش می‌کند، متولد 1969 در مونیخ است. با وجود بازی در بیشتر سریال‌ها و فیلم‌های اروپایی و آمریکایی بسیاری او را با بازی در نقش اصلی سریال بازرس رکس می‌شناسند. او فرزند یکی از بازیگران معروف سینمای آلمان الیزابت فون مولو است. کار بازیگری را از سال 1979 آغاز کرد و در دهه 1990 درآمریکا زندگی می‌کرد. او برای فیلمبرداری بازرس رکس 5 سال ساکن وین شد. قرارداد او برای بازی در سریال هشدار برای کبرا  11 در نقش کریس ریتر در اواخر سال 2007 به اتمام رسید و او از کلن محل فیلمبرداری هشدار برای کبرا  11 به برلین برگشت.درام جنگی «لعنتی‌های بی‌آبرو» ساخته کوئنتین تارانتینو جدیدترین نقش‌آفرینی بوخارد است که براد پیت نقش اصلی را در آن ایفا می‌کند.

 

در حاشیه کبرا  11

- سریال هشدار برای کبرا  11 تاکنون به بیش از 100 کشور دنیا فروخته شده است.

- پخش اپیزودهای جدید از کانال RTL آلمان از مارس 2009 آغاز شده است.

- آدرین سانتیل یکی از رانندگان مسابقات فرمول یک در این سریال بازی کرد.

- تاکنون دو بازی کامپیوتری با الهام از فضا و داستان هشدار برای کبرا  11 ساخته و وارد بازار شده است.

- سریال هشدار برای کبرا  11 هنگام فیلمبرداری چند تلفات و مجروح نیز داشته است. در سال 2008 بدلکار سمیر دچار سانحه شد و به بیمارستان انتقال یافت.

- آئودی، فورد و پورشه از دیگر مدل‌های خودرو هستند که از آنها در فیلمبرداری و ساخت این سریال استفاده شده است.

- تاکنون 194 قسمت از این سریال ساخته شده است.

- تعداد افراد حاضر پشت صحنه برای فیلمبرداری یک صحنه از سریال گاه به 100 نفر می‌رسید.

- صحنه‌های اکشن و برخورد خودرو‌ها با 16 دوربین فیلمبرداری می‌شد.

- جدیدترین قسمت سریال هشدار برای کبرا  11 در آلمان در 2 آوریل 2009 به نمایش درآمد.

- تاکنون در مجموع 532 خودروی سواری، 51 کامیون، 5 اتوبوس و 12 موتور در صحنه‌های فیلمبرداری سریال نابود شده است.

- سریال هشدار برای کبرا  11 چندین جایزه ازجمله جایزه بدلکاران جهان و جایزه شیر طلاییRTL را دریافت کرده است.

/ 0 نظر / 19 بازدید